Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5
Oficiálna stránka obce Hlboké

História

Pamätná fara

Budova fary bola postavená v rokoch 1833 – 1836 počas pôsobenia farára Pavla Sedláčka. Dovtedy bývali farári v nevyhovujúcich podmienkach. Do povedomia sa dostala evanjelická fara po príchode Dr. J. M. Hurbana. Jeho pôsobiskom bola celých 45 rokov až do jeho smrti v roku 1888. Tu sa usporadúvali porady a schôdzky národovcov. Pamätným bolo stretnutie Jozefa Miloslava Hurbana, Michala Miloslava Hodžu a Ľudovíta Štúra v dňoch 11.-16. Júla 1843 na hlbockej fare, kedy sa dohodli na uzákonení spisovnej slovenčiny zo stredoslovenského nárečia. Na počesť tejto udalosti sa nachádza na fare pamätná tabuľa s nápisom:

TU SA SCHÁDZAVALI
A RADIEVALI O NÁRODNOM,
KULTÚRNOM A SOCIÁLNOM
PREBUDENÍ A POZDVIHNUTÍ
SLOVENSKÉHO ĽUDU
ĽUDOVÍT ŠTÚR
JOZEF MILOSLAV HURBAN
MICHAL MILOSLAV HODŽA
V DŇOCH 11. – 16. JÚLA 1843
SA UZNIESLI NA UZÁKONENÍ
SPISOVNEJ SLOVENČINY
A V AUGUSTE R. 1844 NA
ZALOŽENÍ SPOLKU TATRÍN.

Na hlbockej fare sa narodil spisovateľ, politik, kritik a publicista S. H. Vajanský, ktorý bol synom Dr. J. M. Hurbana. Túto udalosť nám pripomína druhá pamätná tabuľa s textom:

V TEJTO FARE SA NARODIL DŇA
16. JAN. 1847 SLÁVNY SLOV.
BÁSNIK, SPISOVATEĽ A PUBLICISTA
SVETOZÁR HURBAN VAJANSKÝ

Väčšie rekonštrukcie budovy prebehli až po druhej svetovej vojne. V roku 1947 bola zavedená voda, pristavená veranda, pristavené múry okolo dvora a záhrady a pribudli nové hospodárske budovy. V roku 1956 pristavili cirkevníci zborovú sieň a o 9 rokov neskôr bola zrekonštruovaná strecha.
Dnes slúži fara stále ako farársky byt, v zborovej sieni sa stretávajú cirkevníci a v zime spevokol.

Farári pôsobiaci v Hlbokom:

1792 Ondrej Košacký
1805 Jozef Chalúpka
1807 Ján Gryssa
1812 Tomáš Matej Semian
1831 Pavel Sedláček
1843 J.M.Hurban
1848 Juraj Mošteňan
1850 J.M.Hurban
1888 Ludovít Mojmír Semian
1891 Pavel Sekerka
1923 Karol Ladislav Viest
1948 Ondrej Rybár
1953 Juraj Chochol
1976 Miroslav Hvožďara st.
1987 Emília Kiššová
1990 Martin Šoltés
1995 Anna Ďurcová

Evanjelický kostol

Základný kameň bol položený 24.4.1787. Zaslúžil sa o to farár Ján Bacho. Dostavaný a vysvätený bol 11.11.1787. Zo začiatku chýbalo vybavenie, ktoré sa postupne dopĺňalo. Prvý zvon sa kúpil za 208 zlatých. O 15 rokov neskôr sa kúpil za 36 zlatých organ, ktorý sa ale musel dať opraviť a dokúpil sa ďalší zvon. J. M. Hurbanovi sa nepáčilo, že je kostol stále bez oltárneho obrazu. Preto dal v roku 1857 vyhotoviť za 1000 zlatých maliarovi Ivanovičovi vo Viedni oltárny obraz. Tento zobrazuje Ježiša Krista s učeníkmi na rozbúrenom mori. V ten istý rok zakúpil aj organ, ktorý sa v kostole nachádza dodnes. Autorom je Martin Šaško. Skladá sa z 5-dielnej skrine zakončenej zlatou ornamentikou. V strede organu je obraz Dr. M. Luthera. Nové zvony v roku 1886 sa dali priviesť z Viedne. Ešte za Hurbanovho života boli osadené nové lavice, obnovená krsteľnica a zhotovená kazateľnica.
Ďalších rekonštrukcií sa kostol dočkal až po druhej svetovej vojne. V roku 1949 bola spravená nová strecha a povala, 1952 nainštalované hodiny na vežu. Momentálne sa kostol rekonštruuje a ošetruje proti vlhkosti a drevokaznej hube.

Socha Dr. J. M. Hurbana

Pri bočnom vchode do kostola stojí socha Dr. J. M. Hurbana. Jej autorom je akademický sochár Fric Motoška. Celé dielo vyšlo na 100 000 Kčs. Socha bola slavnostne odhalená dňa 29.9.1929. Zobrazuje Dr. J. M. Hurbana v životnej veľkosti, je mierne naklonená dopredu. Jeho ľavá ruka pevne drží listinu s národnými rezolúciami. Pravá ruka je pevne zovretá. Má predstavovať silu, statočnosť a celoživotný boj nielen na poli cirkevnom, ale aj svetskom. Okolo sochy bola pôvodne železná ohrada, ktorá bola neskôr odstránená.

Na podstavci sa nachádza nápis:

Dr. JOZEF M. HURBAN
LEN OBEŤOU ČASNÁ CHVÍĽA NA VEČNÚ SLÁVU SA PREMIEŇA

Na zadnej strane sochy sa nachádza nápis s týmto znením:

Postavil Vzdel. Spolok Dr. Jozefa Miloslava Hurbana
V Hlbokom r. 1929

Zdroje:

Mgr. Peter Koprla: HISTÓRIA EVANJELICKÉHO A. V. CIRKEVNÉHO ZBORU V HLBOKOM, 2006.

TTSK, obec Hlboké, Záhorská knižnica Senica:  Jozef Miloslav Hurban, 190 výročie narodenia, 9.10.júna 2007, Hlboké

internet

dnes je: 15.12.2017

meniny má: Ivica