Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná
Oficiálna stránka obce Hlboké

Chodci a cyklisti pozor!!!

Chodci a cyklisti pozor!!!

zlá viditeľnosť vás môže stáť život

Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Senici upozorňuje občanov, že od 1. januára 2014 nadobudla účinnosť novela zákona o cestnej premávke, v rámci ktorej je chodec idúci po krajnici či okraji vozovky povinný používať reflexné prvky alebo bezpečnostný reflexný odev v obci za zníženej viditeľnosti, teda najmä od súmraku do svitania, za hmly, sneženia, dažďa a v tuneli. V prípade nedodržania dopravného pravidla hrozí chodcovi pokuta do výšky 50 eur.

Najmä v obciach, ktoré na kraji ciest nemajú chodníky, veľmi výrazne stúpa riziko zrážky chodca vozidlom. Väčšina ľudí nosí tmavé oblečenie, ktoré zhoršuje viditeľnosť chodcov najmä v noci. Ak chodec na vozovke nemá na sebe reflexné prvky, výrazne sa skracuje vzdialenosť, na ktorú vodič vidí chodca.

Pripomíname, že podľa zákona je chodec povinný používať predovšetkým chodník. Chodcom je osoba pohybujúca sa pešo, ale napr. aj osoba, ktorá tlačí bicykel, alebo jazdí na korčuliach. Po chodníku sa chodí vpravo. Kde chodník nie je alebo je neschodný, chodí sa po ľavej krajnici alebo čo najbližšie pri ľavom okraji vozovky. Po krajnici alebo po okraji vozovky môžu ísť chodci vedľa seba najviac dvaja. Nemôžu však ohroziť ani obmedziť cestnú premávku.


Čo sa týka cyklistov, policajné skúsenosti hovoria, že aj napriek ich povinnosti zo zákona byť osvetlený a mať na sebe reflexné prvky, alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev, mnohokrát jazdia na neosvetlenom bicykli bez reflexných doplnkov. Taktiež jazdia po nesprávnej strane vozovky a výnimočná nie je jazda ani v skupinkách vedľa seba, alebo jazda pod vplyvom alkoholu. Cyklisti smú jazdiť len jednotlivo za sebou. Cyklista nesmie jazdiť bez držania riadidiel, držať sa iného vozidla, viesť počas jazdy druhý bicykel, ručný vozík, psa a iné zviera a voziť predmety, ktoré by sťažovali vedenie bicykla alebo ohrozovali iných účastníkov cestnej premávky. Cyklisti, ktorí jazdia po cestných komunikáciách by nemali preceňovať svoje schopnosti a zručnosti, a zároveň by mali zvážiť riziká, ktoré im hrozia od okoloidúcich motorových vozidiel.


Používaním reflexných prvkov si chodci a cyklisti chránia vlastný život a zdravie.

 

 

plk. Mgr. Vladislav Jopek
riaditeľ, v.r.
 


 

webygroup

dnes je: 21.7.2019

meniny má: Daniel

podrobný kalendár

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

Za obsah zodpovedá
Obecný úrad Hlboké


8309794

Úvodná stránka