Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná
Oficiálna stránka obce Hlboké

O obci

Obec Hlboké

   Chotár Hlbokého sa rozprestiera na juhovýchodnom okraji Myjavskej pahorkatiny a severovýchodnom okraji Záhorskej nížiny. Cez kataster obce preteká rieka Myjava. Rovinný až pahorkatinný povrch tvoria mladšie treťohorné íly a pieskovce s nánosom štvrtohorných viatych pieskov, spraše a nivných uloženín.

     Obec bola osídlená už od neolitu ľudom s lengyelskou kultúrou. Terajšia obec predstavuje typ radovej potočnej obojstrannej zástavby.

     Prvá písomná zmienka o obci s názvom Holbouk sa datuje do roku 1262. Najskôr patrila k hlohoveckému panstvu, od konca 13. storočia bola súčasťou brančského panstva. Jej poslednými vlastníkmi boli majitelia hradu Korlátko. V 13. storočí bola obec známa chovom oviec, ktorých vlna bola najkvalitnejšia v širokom okolí. Okrem oviec sa tu chovali i znamenité plemenné kone. V Hlbokom sa tradične vyrábali pletené čipky z konopnej nite. Na území terajšieho hlbockého chotára boli pôvodne štyri malé osady – Kratnov, Ropov, Hlovek a Chytkov, ktoré v ďalších storočiach zanikli. V roku 1715 mala obec 16 poddanských a 38 želiarských domácností, o vyše sto rokov neskôr bolo v obci 167 domov, v ktorých bývalo 1168 obyvateľov. Požiar, ktorý obec postihol v roku 1863 spôsobil úbytok obyvateľstva, takže v roku 1869 tu žilo iba 631 ľudí.

Obecný úrad Hlboké

Národná kultúrna pamiatka - Pamätná fara

Národná kultúrna pamiatka - Evanjelický kostol z roku 1787

Národná kultúrna pamiatka - Mohyla Dr. Jozefa Miloslava Hurbana

Starý hrob Dr. Jozefa Miloslava Hurbana

Pamätná izba Dr. Jozefa Miloslava Hurbana s novou expozíciou od roku 2015


 

webygroup

dnes je: 20.10.2019

meniny má: Vendelín

podrobný kalendár

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

Za obsah zodpovedá
Obecný úrad Hlboké


8505415

Úvodná stránka